24 Ocak 2018 Çarşamba

Sağlıklı çocuk büyütmenin formülü BAKMER'de

saglikli-cocuk-buyutmenin-formulu-bakmerde

BAKMER'de düzenlen sağlıklı yaşam seminerine Başakşehirli kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Seminerde evde sağlıklı mama yapımından, çocukların boyunun uzamasına kadar bir çok konuya değinildi
12 Şubat 2017 Pazar 15:02

 Başakşehir'de çocuklarda doğal beslenme yöntemlerinin konu edildiği sağlıklı yaşam semineri yapıldı. Seminerin konuğu Yrd.Doç.Dr. Hayri Gözlükgiller idi. Evde sağlıklı mama yapımından, çocukların boyunun uzamasına kadar bir çok konuda doğal formüller veren  Gözlükgiller, Başakşehirli kadınlara bol bol notlar aldırdı.

 

ANTİBİYOTİK KULLANIMI

 

Antibiyotik kullanımıyla ilgili annelere çok önemli tavsiyelerde bulunan Gözlükgiller, " Çocuğunuzda ateş varsa mutlaka üç gün kadar bekleyin. Fakat çocuk baygın haldeyse, keyfi hiç yoksa, her halinde hasta izlenimi varsa mutlaka doktora götürmeniz gerekmektedir. Fakat bizim ilk 1 yaşta gördüğümüz ateşlenmelerin sebepleri genelde fizyolojik olmaktadır. Diş çıkartma, kabızlık, çocukların çok fazla örtünmesi, evin sıcaklığının fazla olması gibi sebepler. Astımlı çocuklara baktığımız hep ebeveyn hataları ile karşılaşıyoruz. Sigara kullanımından bahsetmiyorum bile çünkü olumsuz etkilerini hepimiz biliyoruz. Asıl astımın diğer önemli bir sebebi uygunsuz antibiyotik kullanımıdır. Çocuklar doktora götürüldüklerinde verilen antibiyotikle çocuklar bir hafta iyi oluyorlar ikinci hafta tekrar hasta oluyorlar. Böylelikle çocuk antibiyotiğe bağışıklık kazanıyor ve ilerde kullanması gereken ilaçları etkisiz hale getiriyor. Son aşamaya kadar antibiyotik kullanmamaya çalışın" uyarısında bulundu.

 

ÇOCUK GELİŞİMİ

 

Alerjik çocukların hastalıkları konusunda da bilgi veren Gözlükgiller, "Bu çocukların birinci aşaması eylül gibi başlar ocak aynın başında biter, ikinci aşama ise mart ayında başlayarak mayıs aynın ortalarına doğru biter. Bunun dışında çocuklar çok fazla hasta olmazlar. Genelde ailelerde ortaya çıkan en büyük alerji sebebi gıda alerjisidir. Hep tartışılır 1 yaşından önce yoğurt yedirmek, süte karşı alerji gibi konular konuşuluyor. Bunu bebekler 7.ayına gelene kadar anlamak mümkün olmamaktadır. Sonrasında yapılan testlerle yol haritası çizebiliriz"dedi.

 Bebeklere kullanılan mamalar konusunda anneleri uyaran Dr. Hayri Gözlükgiller, "Sürekli doğal olduğunu iddia eden mamalar bile masum değildir. Bizim ülkemizde kullanılan mamalar ile Avrupa ülkelerindeki mamalar bile farklıdır. Mamaları hazır tutabilmek için belli oranda maalesef kurşun kullanılmaktadır. İlk 6 ay içerisinde anne sütü yok ise vereceğim mama tarifini 4.aydan itibaren kullanabilirsiniz. 250 ml keçi sütü, 2 tatlı kaşığı dut pekmezi veya hurma pekmezi, 1 çorba kaşığı nişasta, 1 çorba kaşığı irmik formülüyle bebeklerinize gönül rahatlığıyla mamalar hazırlayabilirsiniz."

 Çocukta genel taşlar ilk 2 yaşta oluşur. Birçok annenin hatası anne sütünden kolay vaz geçmek olmuştur. Maalesef ülkemizde anne sütü kullanımı %3 oranında olduğunu söyleyen Dr. Hayri Gözlükgiller, "Su ile birlikte anne sütü verme oranı ise %70'dir. Anne sütü alan bir bebek için su ek gıda yerine geçmektedir. Tabi ki verildiği durumlar olacaktır. Ama önemli olan annenin bol su içmesidir." dedi.

 Haber okunma sayısı: 503

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Görüntü kirliliği yapan trafonun yeri değişti

Gaziosmanpaşa Belediyesi, uzun yıllar boyunca Küçükköy yolu hizmet veren trafoyu daha uygun bir yere taşıdı.

Esenler'de 'Öfke Kontrolü' semineri

Esenler Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, belediye personeline "Öfke Kontrolü" semineri verdi.

Küçük öğrenciler saksılara lale dikti

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Tophane Semt Konağı Anaokulu öğrencileriyle lale soğanı dikti.

'Haylaz Kız Damla kuralları anlatıyor'

Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği programla görgü

Ayşe Kulin görme engellilerle buluştu

Bakırköy Kitap Kulübü'nün Bakırköy Belediyesi Turhan Tuzcu Sahnesi'nde düzenlediği 'Okuma Günü'

Bebeklere ilk yardım anlatıldı

Beykoz Belediyesi, İlk Yardım Eğitmeni ve Uzman Hemşire Ela Kopuz'un katıldığı "Bebeklerde ve Çocuklarda İlk

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL