17 Aralık 2017 Pazar

Reflüyü umursamazlık yapmayın

refluyu-umursamazlik-yapmayin

Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması olarak tanımlanır. Toplumda çok fazla görülse de hastalar hekim kontrolü dışında ilaç kullanarak tanı konulmasını geciktirirler.
29 Haziran 2015 Pazartesi 15:05

 Hekime başvuran vakaların yüzde 10 – 15 civarında olduğunu söyleyen Liv Hospital Ankara Gastroentroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Bozkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Reflü hastalığı bazı durumlarda ciddiye alınması gereken ve takip edilmesi gereken bir hastalıktır. Bir grup hastada uzun vadede yemek borusu kanserine neden olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle hastalığın takibi ve doğru tedavisi çok önemlidir.”  Reflünün pek çok belirtisi olduğunu söyleyen Liv Hospital Ankara Gastroentroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Bozkaya, göğüste ve boğazda yanma hissi, ağza acı su gelmesi, mide ve göğüs ağrısı dışında yutma zorluğu, ses kısıklığı, açıklanamayan öksürük, geceleri olan astım atakları, inatçı diş ve dişeti hastalıkları, kronik sinüzit ve tekrarlayan akciğer enfeksiyonlarının da reflü belirtisi olabileceğini vurguladı.  Düzensiz ilaç kullamı reflü hastalığında kalıcı çözüm sağla mamaktadır. Bu durum, yemek boru su kanseri dahil yemek borusu veya yemek borusu dışı çeşitli hastalıklarının geç tanı almasına sebep olabilir. Reflü, yemek borusunda ülserler, larenjit, ses kısıklığı, akciğer enfeksiyonu, astım ve bronşektazi gibi kalıcı akciğer hasarına da neden olabilir. Vurgulanması gereken bir başka husus ise reflü hastalığının şiddetinin şikayetler ile paralellik göstermeyeceğidir.  Her ne kadar reflü tanısı hastanın öyküsü temelinde konulsa da teknolojik gelişmeler ile günümüzde reflünün şiddetini ölçmek ve alt tiplerinin tanısını koymak mümkündür. Bu yolla gereksiz ilaç tedavisi ve cerrahi işlemler önlenebilir. Bu teknolojilerden en faydalı olanı Liv Hospital Ankara’da da uygulanan 24 saatlik pH-empedans monitorizasyonudur. Bu yöntem ile reflünün alt tiplerini ve şiddetini tespit edip hastayı doğru tedaviye yönlendirmek mümkündür. 


Tedavisi için neler yapılmalı
 Yeni başlayan, kısa süreli ve hafif şiddetli hastalıkta hayat tarzı değişikliği (diyet, kilo verme, yatak başı yükseltilmesi vs.) ve ilaç tedavisi uygulanır. Tedaviye dirençli, sık tekrarlayan ve şiddetli hastalıkta daha kuvvetli asit baskılama stratejileri kullanılabilir. Medikal tedavi ile semptomların yeterince kontrol edilemediği, uzun süreli ilaç kullanımının sakıncalı olduğu veya mide fıtığı gibi yapısal değişikliğin olduğu durumlarda ise cerrahi uygulanabilir. Cerrahiye alternatif endoskopik yöntemlerden en popüler olanı “Stretta sistemi”nde, yemek borusu alt ucunda radyofrekans enerji kullanılarak kollajen dokuda uyarılma sağlanır. Kanser, reflü komplikasyonu olan Barrett özofagusu (ince barsak döşemesine dönüşüm) zemininde gelişmektedir. Bu durumda hasta henüz kanser olmadan, kanser öncesi değişiklikler (displazi) geliştiğinde ameliyatsız olarak endoskopik yöntemlerle (ablasyon) tedavi edilmekte ve kansere dönüşüm engellenebilmektedir. 

Haberin etiketleri:

reflü, hastalık


Haber okunma sayısı: 1218

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kabizligi-zencefille-yenin

Kabızlığı zencefille yenin

27 Haziran 2016 Pazartesi 10:30
nezle-ile-grip-karistiriliyor

Nezle ile grip karıştırılıyor

22 Kasım 2015 Pazar 01:37
refluyu-umursamazlik-yapmayin

Reflüyü umursamazlık yapmayın

29 Haziran 2015 Pazartesi 15:05
enginar-her-derde-deva

Enginar her derde deva

17 Mayıs 2015 Pazar 14:29
beyinle-ilgili-yanlis-bilinenler

'Beyin'le ilgili yanlış bilinenler

17 Mayıs 2015 Pazar 14:22
oksuruk-uzun-sure-gecmiyorsa

Öksürük uzun süre geçmiyorsa...

25 Mart 2015 Çarşamba 12:24

ÜLKE GÜNDEMİ

Görüntü kirliliği yapan trafonun yeri değişti

Gaziosmanpaşa Belediyesi, uzun yıllar boyunca Küçükköy yolu hizmet veren trafoyu daha uygun bir yere taşıdı.

Esenler'de 'Öfke Kontrolü' semineri

Esenler Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, belediye personeline "Öfke Kontrolü" semineri verdi.

Küçük öğrenciler saksılara lale dikti

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Tophane Semt Konağı Anaokulu öğrencileriyle lale soğanı dikti.

'Haylaz Kız Damla kuralları anlatıyor'

Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği programla görgü

Ayşe Kulin görme engellilerle buluştu

Bakırköy Kitap Kulübü'nün Bakırköy Belediyesi Turhan Tuzcu Sahnesi'nde düzenlediği 'Okuma Günü'

Bebeklere ilk yardım anlatıldı

Beykoz Belediyesi, İlk Yardım Eğitmeni ve Uzman Hemşire Ela Kopuz'un katıldığı "Bebeklerde ve Çocuklarda İlk

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL