24 Ocak 2018 Çarşamba

Nasıl Haber Yapılmaz

Levent Bulut

Levent Bulut

E-Posta :

 
Şöyle bir düşünün günümüzde artık işini hakkıyla yapan kaç gazeteci ve  kaç gazete var? Bir partinin basın bülteni gibi çıkan gazetelerde doğal olarak "haberin" ve  temel kurallarının anlamı ve önemi yok. Yandaş diye tabir edilen bir gazetenin, internet sitesindeki buna örnek bir  haber şöyle: "Taksim'de bir otelde Gezi Parkı'na bakan bir oda tutan Alman vatandaşı Enden Morius S. kurduğu akıl almaz düzenekle caddeye otomatik olarak siyasi içerikli bildiri yağdırdı.
Olay, Taksim gezi parkı'nın karşısında bulunan bir otelde meydana geldi. Otele gelen Alman vatandaşı Enden Morius S. (26), parka bakan bir oda tuttu. Morius S. gece saatlerinde otelden dışarı çıktı. Sabah olduğunda otel odasından caddeye doğru bildiri yağdığını gören otel görevlileri durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen polis ekipleri, bildirinin hangi odadan atıldığını tespit ederek odaya girince akıl almaz bir düzenekle karşılaştı.Odada, otelden ayrı internet ağı, kamera sistemi ve yazıcıdan oluşan düzenek bulan ekipler büyük şaşkınlık yaşadı. Polisler, düzeneğin uzaktan kumanda ile çalıştırıldığını tespit etti. Enden Morius S.'nin hazırladığı bildiriyi dağıtmak için internet üzerinden yazıcıya komut vererek bildirilerin sokağa düşmesini sağladığı tespit edildi. Odadaki kamera sistemi ile de bütün bu sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol ettiği anlaşıldı." 
*
Haber, satırı satırına böyle.  Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Şimdi siz okurken bile aklınıza bazı sorular gelmiş ve yanıtının haberde olmadığını görmüşsünüzdür.
Zira  haberciliğin en temel kurallarından 5N1K sorularından  "ne zaman" sorusu yok bu haberde. Öyle ya "ne zaman" olmuş? Dün, önceki gün, ya da şu tarihte diye bir zaman bildirimi yok. Diyelim ki  günümüzde olsun, haberde geniş zamanlı sabah saati yerine "bu sabah"  diye şimdiki zamanın bildirilmesi gerek ama oda yok. Aksine haber öyle bir verilmiş ki sanki gezi olayları sırasında yaşanan bir  olay, yeni gün yüzüne çıkıyor. 
*
 Üstelik sadece belirsiz olan "zaman" değil, dağıtılan bildirinin içeriği "ne" ve bu bildiri "niçin" dağıtılmış, amaç nedir gibi en can alıcı soruların yanıtı da yok.  Ayrıca birçok soru daha geliyor insanın aklına mesala; otel odasından düşen bildiri uçan halı misali Gezi Parkı'na mı gidiyormuş, öyle ise aradaki yolu nasıl aşıyormuş? Bildirinin düştüğü yerde kimler var ve nasıl etkilenmiş? Niye öğlen saatlerinde insanların kalabalık olduğu saat diliminde değilde, sabah saatlerinde  dağıtmış?  Bildiri dağıtımı ile neyi amaçlamış? Bildirinin içereği  ve dili ne? Otelden bağımsız internet düzeneğini nasıl kurmuş? Bütün bunlar muallak. Oysa habercinin  temel görevi  gerçeği eksiksiz ve yalın bir şekilde yansıtmak, bilgileri net bir şekilde ortaya koymak, soru işaretlerine, kafa karışıklığına ve manipülasyona yol açabilecek anlatım ve üsluptan kaçınmaktır.
*
Haberde mahreç de olmadığı için özel haber mi yoksa ajans haberi mi bilinmiyor. Bildiğim tek şey, artık haberciliğinde öldüğü ve bu haberin bir habercilik faciası olduğudur. Bu örneğin iletişim fakültelerinde haber nasıl yapılır yerine, nasıl yapılmaz diye ders olarak okutulması gerek. İşin ehli olup olmadığına bakmayıp  bu bizden diyerek, eğitimsiz insanları hakkı olmayan işlere yerleştirirseniz, işte böyle habercilik faciasına yol açarsınız. Yazık, gerçekten yazık...


20 Temmuz 2017 Perşembe 15:26
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

Görüntü kirliliği yapan trafonun yeri değişti

Gaziosmanpaşa Belediyesi, uzun yıllar boyunca Küçükköy yolu hizmet veren trafoyu daha uygun bir yere taşıdı.

Esenler'de 'Öfke Kontrolü' semineri

Esenler Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, belediye personeline "Öfke Kontrolü" semineri verdi.

Küçük öğrenciler saksılara lale dikti

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Tophane Semt Konağı Anaokulu öğrencileriyle lale soğanı dikti.

'Haylaz Kız Damla kuralları anlatıyor'

Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği programla görgü

Ayşe Kulin görme engellilerle buluştu

Bakırköy Kitap Kulübü'nün Bakırköy Belediyesi Turhan Tuzcu Sahnesi'nde düzenlediği 'Okuma Günü'

Bebeklere ilk yardım anlatıldı

Beykoz Belediyesi, İlk Yardım Eğitmeni ve Uzman Hemşire Ela Kopuz'un katıldığı "Bebeklerde ve Çocuklarda İlk

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL