22 Ocak 2018 Pazartesi

Üç Tarz-ı Siyaset ve Tartışmalar

Levent Bulut

Levent Bulut

E-Posta :

Dr. Arslan Tekin, ülkemizde “Üç Tarz-ı Siyaset” (Osmanlıcılık-İslamcılık-Türkçülük) tartışmalarında ufuk açacak yeni bir çalışma yayınladı.
 
“Üç Tarz-ı Siyaset ve Tartışmalar” kitabının önemini ortaya koymadan önce, Arslan Tekin hakkında bilgi vermek istiyorum:
 
Arslan Tekin, hem profesyonel bir gazeteci, hem de ilim sahasında söz sahibi bir yazar… İki özelliği şahsında birleştiren, iki alana da imza atabilen ender isimlerden.
 
Yozgat'ın Yerköy kazasında doğuyor. Üniversiteye kadarki eğitimini o zaman 12 bin nüfuslu bir kasaba olan doğduğu Yerköy'de tamamlıyor.
 
Gazeteciliğe ilçesinde yerel gazetede başlıyor. Kendisi de, “Yerköy Lisesi’nin Sesi” gazetesini yönetiyor. Daha sonra yerel gazetelerde ve lise gazetesinde, Arslan Tekin’le birlikte iki ismin de imzaları görülecektir: Ömür boyu kader birliği ettiği milletvekili Mehmet Gül ve gazeteci Saygı Öztürk.
 
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde doktoraya başlıyor. Aynı zamanda profesyonel gazeteciliğe de adım atıyor.
 
Bir süre Başbakanlık Osmanlı Arşiv Dairesi’nde Osmanlı belgelerinin tasnifinde görev asa da, tekrar gazeteciliğe dönüyor. Gazeteciliği devam ederken Riyad’da Melik Suud Üniversitesi’nde iki dönem okuyor.
 
Hergün, Tercüman, Milliyet, Ortadoğu, Yeni Günaydın, Akşam ve Türkiye gazetelerinde haber müdürü, yazı işleri müdürü, röportaj yazarı. köşe yazarı, olarak çalışıyor.
 
“Acun-Türkçe'nin Gücü” adıyla aylık bir dil dergisi, “Türk Haber” adıyla haftalık siyasal gazete çıkarıyor; tanınmış birçok isme köşe açıyor.
 
20' ye yakın ülkeyi gezerek röportajlar yapıyor.
 
1992'de "Bulgaristan"; 1996'da, "Ürperten İtiraflar", 1998'de "Aynaroz'un İç Yüzü" seri röportajlarıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin ödüllerini alıyor.
 
Ve halen Yeniçağ gazetesinde yazı yazmaya devam ediyor.
 
Bugüne kadar 30'un üzerinde eser veren değerli abim Arslan Tekin'in “Üç Tarz-ı Siyaset ve Tartışmalar” adlı kitabını bir solukta okuyup bitirdim. Türkçülüğün ilk manifestosu olarak kabul edilen ve Devlet-i Aliyye'de Osmanlıcılık, İslamcılık ve Türkçülük olmak üzere üç akımı kıyaslayarak inceleyen Üç Tarz-ı Siyaset, yazıldığı dönem ve sonrasında büyük yankı uyandırmıştı. Yusuf Akçuraoğlu'nun üç siyaseti devrin şartları içinde ele alıp Osmanlı'nın nasıl bir arada tutulacağı sorusuna yanıt aradığı makaleleri 1904 yılında TÜRK dergisinde üç sayı imzasız yayımlanmıştı.
 
Büyük tartışmaya yol açan bu makaleye cevap önce gazete yönetiminden gelmiş ve "Cevabımız" başlığı altında Akçura ağır tenkit edilmişti. Akçura'nın yakın arkadaşı Ahmed Ferid de tartışmaya "Ferid" imzalı bir mektupla katılırken, Türkçülüğün önde gelen teorisyenlerinden Azerbaycanlı Dr. Hüseyinzâde Ali ise"A. Turanî" imzalı bir mektupla fikirlerini açıklamış, gazete yönetimi bu mektuba da cevap vermişti.
 
Ünlü Türkolog Vámbéry de Macaristan'dan gönderdiği bir mektupla, doğrudan tartışmaya girmemekle beraber, "Türklüğünüze sahip çıkın!" demiştir. "Üç Tarz-ı Siyaset" üzerine imzasız başka makaleler de yayımlanmıştı. İşte Dr. Arslan Tekin, Türk'te çıkmış, günümüze ışık tutan bütün tartışmaları ilk defa bu kitapta bir araya getirerek önemli bir eksiği tamamlayıp, Türk fikir hayatına bir kaynak eser daha kazandırdı. Kitabın bir özelliği, Osmanlı yazısıyla metinlerin de verilmiş olmasıdır.
 
Bilge Kültür Sanat Yayınevi’nden çıkan kitap, 288 sayfa. Eser bütün kitapçılar da bulunduğu gibi yayınevinin 0212 520 72 53 numaralı telefonundan da istenebilir.
 
Yıkılan bir imparatorluktan, Türkçülük akımıyla yeni bir devlet kurulmuş, vatan toprakları işgal altından kurtulmuştu. Okullardan andımızın kaldırıldığı, Ne mutlu Türküm demenin bile faşistlik sayıldığı ve "AKP ile Türk olmaktan kurtulduk" diyenlerin var olduğu günümüzde Akçuraoğlu'nun Üç Tarz-ı Siyaset'ini ve o dönemde yaşanan tartışmaları bugün bir kez daha Dr. Arslan Tekin kalemiyle mutlaka okumak gerek.


17 Haziran 2015 Çarşamba 20:02
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

Görüntü kirliliği yapan trafonun yeri değişti

Gaziosmanpaşa Belediyesi, uzun yıllar boyunca Küçükköy yolu hizmet veren trafoyu daha uygun bir yere taşıdı.

Esenler'de 'Öfke Kontrolü' semineri

Esenler Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, belediye personeline "Öfke Kontrolü" semineri verdi.

Küçük öğrenciler saksılara lale dikti

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Tophane Semt Konağı Anaokulu öğrencileriyle lale soğanı dikti.

'Haylaz Kız Damla kuralları anlatıyor'

Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği programla görgü

Ayşe Kulin görme engellilerle buluştu

Bakırköy Kitap Kulübü'nün Bakırköy Belediyesi Turhan Tuzcu Sahnesi'nde düzenlediği 'Okuma Günü'

Bebeklere ilk yardım anlatıldı

Beykoz Belediyesi, İlk Yardım Eğitmeni ve Uzman Hemşire Ela Kopuz'un katıldığı "Bebeklerde ve Çocuklarda İlk

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL